Фінляндія славиться не лише якісними продуктами, недорогими котеджами і численними аквапарками, а й ставленням держави і простих громадян до навколишнього середовища. Сьогодні ми хочемо розповісти про те, як уважно і пунктуально фіни підходять до сортування відходів і яке відношення мають супермаркети до того, щоб в країні якомога менше сміття відправлялось на звалища.
В цій невеликій північній країні переробляється практично все, що можна переробити, включаючи органічні відходи, з яких роблять компост. Система збору відходів у Фінляндії дуже розвинена і включає в себе як контейнери для роздільного збору відходів у житлових дворах або в приватних будинках, так і так звані drop-off центри при великих міських супермаркетах. Повсюдно можна зустріти і різні інші ініціативи, які дозволяють збільшити відсоток відходів, що переробляються. Наприклад, невеликі селективні урни в торгових центрах.
В світі існують різні схеми збору вторинної сировини за видами - в одному випадку все сміття, яке підлягає переробці, збирається в один контейнер. Тут головним завданням є відділення вторсировини від харчових відходів, які можуть її забруднити і ускладнити подальшу переробку. А основне сортування здійснюється вже після потрапляння відходів на сміттєсортувальну станцію. В іншому випадку серйозне попереднє сортування здійснюють самі жителі, розкладаючи відходи по бакам, призначеним для пластику, скла, металу та ін. Таких баків може бути різна кількість. У Фінляндії обраний другий варіант.
Баки для роздільного збору сміття у дворах та в будинках обслуговують різні приватні і муніципальні компанії. Їх у кожному великому фінському місті безліч. Тому і вид окремо взятих контейнерів може змінюватись в залежності від компанії-перевізника відходів. Це можуть бути різнокольорові пластикові баки на колесах, один великий контейнер з різними відсіками або заглиблені баки однакового кольору.
Треба сказати, що скрупульозні фіни дуже уважно і відповідально сортують вторсировину. Крім того, що в країні в принципі процвітає порядок і акуратність у всіх сферах життя, цьому ще сприяє і продумане економічне стимулювання. Так, існує система, при якій люди, які спільно володіють акціями свого житла, мають пільги на плату за житло і комунальні послуги, якщо добре і якісно сортують сміття, а також не виробляють його занадто багато.
У Фінляндії, як і в багатьох країнах Євросоюзу, існує система заставної вартості упаковки. Це означає, що, купуючи продукт, покупець платить не тільки за товар, а й за упаковку (зазвичай це банки та пляшки з-під різних напоїв). Сума ця фіксована, і покупець може отримати її назад, повернувши використану тару в магазин. На упаковці завжди вказана заставна вартість.
В більшості як великих, так і дрібних магазинів Фінляндії існують спеціальні автомати, які приймають банки і пляшки, а потім видають чек із сумою, яку покупець може отримати назад. Далі як пластикові, так і скляні пляшки відправляються знову на виробництво напоїв, де вони наповнюються повторно. Тому не тільки скляна тара може бути використана декілька разів, але і пластикова!
Система заставної вартості тари дозволяє повернути в обіг досить велику кількість пластикових і скляних пляшок, а також алюмінієвих банок. В автомати можна здавати і тару з-під напоїв, яка не має застави (наприклад, привезену з іншої країни чи просто ту, що не бере участі в системі заставної вартості). В такому випадку автомат просто візьме упаковку і відправить її на переробку, але застави ви не отримаєте.
Автомати працюють справно - в них можна завантажувати багато пляшок підряд, а потім вже отримати чек, а не чекати дрібноту після кожної банки. Зручно, і паперу на чеки багато не витрачається. Після попадання тари всередину, автомат розпізнає по штрих-коду матеріал і сам розсортовує банки і пляшки по видам. Поруч зазвичай стоїть контейнер, в який можна покласти пластикові пакети. І обов'язково умивальник. Все дуже акуратно.
До речі, щоб отримати гроші, не обов'язково щось купувати - зазвичай, можна пред'явити касиру чек з автомата разом з покупками і отримати відповідну знижку, а можна просто прийти на касу і отримати свої гроші.
У Фінляндії на додаток до автоматів з прийому тари є так звані drop-off центри, в які можна здавати інші види відходів, які не мають заставної вартості. У великому торговому центрі в Гельсінкі, в якому є кілька продуктових магазинів, для drop-off центру виділено окреме зручне приміщення. На відміну від наших пунктів прийому вторсировини, які ховаються так, що знайти їх часом буває неможливо, фінські drop-off центри добре помітні – повз них не пройдеш!
Всередині приміщення - автомати з прийому тари із заставною вартістю, контейнери для картону, паперу та пластикових пакетів, а також бачок для батарейок. Такі центри є при всіх великих мережевих фінських супермаркетах - Prisma, K-Market, S-Market та ін. Наявність таких центрів не є зобов'язанням супермаркетів за законом. Проте керівництво магазинів робить ставку на організацію збору різних видів відходів, тому що це економічно обґрунтовано і привертає додаткових покупців, які заодно з відвідуванням магазину можуть і позбутися вторсировини.
Фіни не лише охоче приносять вторсировину в гіпермаркети, але й стараються, щоб сміття займало в бачку найменшу кількість місця - сплющують пакети з-під соку, коробочки вкладають одна в іншу тощо. Такими баками у гіпермаркетах люди дуже активно користуються. Хтось приносить із собою трохи вторсировини в сумці, а хтось приїжджає в магазин за покупками і заодно вивантажує з багажника кілька пакетів з тарою.
Для фінських топ-менеджерів очевидно, що це приверне покупців, які піклуються про природу. Це само собою зрозумілі речі, які в Фінляндії не викликають ніяких питань. В той час як в Україні існує відчутний дефіцит пунктів з прийому вторсировини і практично не розвинена система роздільного збору сміття, українські торговельні мережі сумніваються у відповідальності і зацікавленості своїх покупців.
В гіпермаркеті крім drop-off центру є невеличкий куточок, в якому встановлені стенди з різною корисною природоохоронною інформацією. Це не просто інструкція, а цілий путівник по роздільному збору сміття, в якому розписані всі можливості здати вторсировину в місті. Дуже докладно й дохідливо все описано!
Як і у випадку з баками в житловому секторі, склад зібраного сміття і зовнішній вигляд бачків варіюється в залежності від обслуговуючої компанії - у кожної свої потужності і можливості по переробці.
У трьох найбільших регіонах Фінляндії - Тампере, Турку і Гельсінкі - основні компанії, які виводять сміття на переробку - муніципальні. Вони забезпечують вивіз як баків у дворах, так і баків з drop-off центрів при супермаркетах. Таким чином, муніципалітет гарантує торговій мережі, що існує компанія, яка вивезе і переробить сміття. Магазинам залишається лише організувати сам прийом сміття - баки, майданчик або окреме приміщення, агітація та ін., але це вже повністю зона відповідальності торгової мережі.
Наприклад, в Гельсінкі основною частиною відходів управляє компанія HSY, яка надає цілий спектр екологічних послуг, включаючи водопідготовку та водовідведення. Також існує великий вибір комерційних компаній, з якими можуть укладати договори магазини.
А ось так виглядають баки біля магазинів K-Market. На додаток до традиційних паперу, картону, пляшок різних кольорів тут встановлені і контейнери для збору різних непотрібних речей, які потім можна використовувати повторно - переважно, в них кладуть одяг.
Загалом, фіни добре показали, що організація пунктів прийому вторсировини торговими мережами можлива і що відповідальний бізнес разом з людьми може вносити свою лепту у вирішення проблеми відходів на рівні магазинів. Гідний приклад для українських супермаркетів.
http://www.facebook.com/pages/Vitalonga/418845748201654